Szkolimy refleksoterapeutów od 1983 r.
MENU

KALENDARZ SZKOLEŃ

AKTUALNOŚCI
30-08-2019
Kurs "Integracyjna terapia blizn" odbędzie się w Warszawie w dn. 20-21.09.2019 r.
Zapisy na stronie


30-08-2019
Kurs "Refleksologii twarzy i głowy" odbędzie się w Warszawie w dn. 26.09.-19.10.2019 r.
Zapisy na stronie

08-08-2019
Kurs "Refleksologii stóp I stopnia" odbędzie się w Warszawie w dn. 3.10.-16.11.2019 r.; we Wrocławiu w dn. 26.10.-8.12.2019 r.
Zapisy na stronie

SONDA
Organizujemy kolejne szkolenia po wakacjach. Zapraszamy i Ciebie! Do którego kursu dołączysz? :-)

kurs refleksologii stóp
kurs refleksologii twarzy i głowy
kurs Integracyjna terapia blizn


Teoria / 5 Przemian

5 Żywiołów

Terapię meridianową i akupunkturę można łatwiej zrozumieć w kontekście przekonania Chińczyków o tym, że świat tworzy 5 Żywiołów (Przemian, Elementów) i wszystko na Ziemi mieści się w kategorii jednego lub kilku z nich. Elementy te to: Drewno, Ogień, Ziemia, Metal i Woda.
Pięć Żywiołów powstaje i ginie zgodnie z prawem cyklicznego, wzajemnego oddziaływania: ogień tworzy ziemię, ziemia tworzy metal, metal wodę, woda drewno, a drewno staje się ogniem. Zastępując każdy Element odpowiednim narządem (na przykład Yin), widzimy, że serce (Ogień) wspomaga lub dodaje sił czynnościom śledziony/trzustki (Ziemia); śledziona/trzustka płucom (Metal); płuca nerkom (Woda); nerki wątrobie (Drewno), a wątroba sercu.
 
 
Każdy z Pięciu Elementów związany jest z innymi narządami ciała, narządami zmysłów, tkankami, kolorami, emocjami, porami roku, klimatem itp. Bardzo silna reakcja na jeden z wymienionych czynników (np. niechęć lub pociąg do określonego koloru lub smaku) wskazuje często na brak równowagi w odpowiednim dla danego czynnika Elemencie, który może być związany z narządami i meridianami ciała i w ten sposób staje się dodatkowym narzędziem diagnozy. Inne powiązania Elementów z funkcjami ciała są ściśle uzależnione od działania narządów. Wszelkie zaburzenia w ich pracy wskazują na występowanie określonych zaburzeń równowagi energetycznej w obrębie poszczególnych Elementów.
 
Uwaga! W roku szkoleniowym 2008 wprowadziliśmy do programu szkoleń warsztaty "Dieta chińska Pięciu Przemian". Wszystkich zainteresowanych problematyką zdrowego odżywiania wg tego systemu serdecznie zapraszamy na to szkolenie. Terminy i cennik - na stronie w dziale "szkolenia".© 2002-2019 IARAMT Poland. Wszelkie prawa zastrzeżone