Szkolimy refleksoterapeutów od 1983 r.
MENU

KALENDARZ SZKOLEŃ

AKTUALNOŚCI
09-01-2020
Kurs "Refleksologii stóp III stopnia" odbędzie się w Warszawie w dn. 16.01.-28.03.2020 r.

Zapisy w e-sklepie


09-01-2020
Kurs "Refleksologii stóp I stopnia" odbędzie się w Goczałkowicach Zdrój w dn. 18.01.-22.03.2020 r.; Warszawie w dn. 6.02.-4.04.2020 r.
Zapisy w e-sklepieSONDA
Czy znasz już e-sklep REFLEKSOTERAPEUTA.pl?

Tak
Nie


Teoria / przykład

Przykładowa historia choroby

Pacjent: mężczyzna - 43 lata
 
Objawy główne:
bóle odcinka lędźwiowego kręgosłupa i rwa kulszowa.
 
Objawy pozostałe:
sztywność i ból m. czworobocznego i prostownika grzbietu, dokuczliwe kurcze żołądka po jedzeniu, krótkotrwała pamięć, bóle głowy, niski poziom energii (szczególnie po godzinie 16), wycieki z ucha, obrzęk węzłów za uszami, osłabienie wzroku (nosi szkła).
Wypadek samochodowy - usunięto śledzionę, operowano pęcherz moczowy, przeponę, przebicie płuca, złamanie miednicy, drobne złamania innych kości, niewydolność krążenia, głównie w prawej nodze (od wypadku), napady depresji.
 
Dieta:
śniadanie - nie jada
lunch - kanapki, hamburger lub ciastko
obiad - mięso, ziemniaki, sałatka warzywna
płyny/dziennie - 10 filiżanek kawy, 1 piwo, napoje energetyczne
 
Zmiany na stopach:
A) ostra krawędź na małym palcu (meridian pęcherza 
    moczowego)
B) dośrodkowe zgięcie 4 palca (meridian pęcherzyka
    żółciowego)
C) 2 palec lewej stopy młoteczkowaty (meridian
    żołądka)
D) głęboka bruzda w strefie układu pokarmowego
    (meridian żołądka)
E) narośl na kostce zewnętrznej (meridian pęcherza
    moczowego) - niewidoczne na rysunku
F) ostroga piętowa (meridian pęcherza moczowego)
G) obrzmienie w strefie biodra (meridian pęcherzyka
    żółciowego) - niewidoczne na rysunku
H) pęknięcia drobnych naczyń krwionośnych (meridian
    nerki) - niewidoczne na rysunku
 
Meridian Pęcherza Moczowego:
Zmiany na stopach i objawy pacjenta wskazują na poważne zablokowania w meridianach żołądka i pęcherzyka żółciowego, ale w szczególności w meridianie pęcherza moczowego. Rwa kulszowa świadczy o braku równowagi w tym meridianie, obok pozostałych objawów, takich jak: bóle głowy, ból i osłabienie krążenia w prawej nodze, niski poziom energii po godzinie 16 (w biologicznym "zegarze chińskim" czas od godziny 15 do 17 odpowiada aktywności energetycznej meridiana pęcherza moczowego). W dodatku meridian żołądka przebiega przez pęcherzyk żółciowy i wątrobę, i dlatego wywiera wpływ na trawienie. Ból żołądka po jedzeniu wskazuje także na osłabienie meridiana żołądka.
 

 
Celem refleksologii uwzględniającej znajomość meridianów jest przywrócenie zaburzonej równowagi organizmu. Najpierw dokonujemy analizy meridianów i wrażliwych stref na stopach, co pozwala terapeucie określić szczegółowe i odpowiednie zalecenia dotyczące zmian w diecie i stylu życia pacjenta. Następnie wykonujemy serię zabiegową składającą się średnio z 10 zabiegów wykonywanych 2 razy w tygodniu. Skutkiem tych zmian jest zapoczątkowanie procesu zdrowienia, czyli usunięcie przyczyn choroby, a co za tym idzie także jej objawów.
  
Reakcje w procesie terapii:
Podczas pierwszego zabiegu pacjent odczuwał wrażliwość stóp na receptorach uszu, karku, wątroby, prostaty, kręgosłupa lędźwiowego i krzyżowego. Podczas stymulacji bolesnych receptorów kolana, pacjent odczuwał ucisk w dole podkolanowym. Po zabiegu pacjent czuł też "szpilki" i mrowienie w prawej stopie.
Po drugim zabiegu pacjent nie odczuwał już bólów głowy, ale skarżył się na wzmożony ból krzyża. Promieniujący ból wzdłuż nerwu kulszowego zmniejszył się, ale po 2 dniach pojawił się znowu.
Po dziewiątym zabiegu objawy rwy kulszowej i bóle kręgosłupa ustąpiły. Poprawiła się sylwetka i swoboda ruchów chorego. Nastąpiła też poprawa krążenia w kończynie dolnej, a bóle stopy zniknęły. Dodatkową zmianą, której mężczyzna się nie spodziewał, był znaczny wzrost odczuwanej energii. 
 © 2002-2019 IARAMT Poland. Wszelkie prawa zastrzeżone