AKINEZJA - CO TO JEST I JAK JEJ PRZECIWDZIAŁAĆ?

W dzisiejszych czasach coraz częściej słyszymy o zagrożeniach związanych z brakiem aktywności fizycznej. Wydaje się, że siedzący tryb życia, praca przy biurku i ograniczone możliwości ruchu na co dzień stają się normą. Ale czy zdajemy sobie sprawę z konsekwencji tego stylu życia? Właśnie w tym artykule omówimy zagadnienie akinezji, czyli braku aktywności fizycznej u człowieka, oraz jej wpływu na zdrowie i samopoczucie.

Definicja akinezji
Akinezja, inaczej nazywana hipokinezją, to stan, w którym dochodzi do znacznego ograniczenia lub braku aktywności fizycznej u człowieka. Termin ten obejmuje zarówno ograniczenia wynikające z chorób, jak i te będące efektem naszych codziennych wyborów dotyczących trybu życia.

Skutki zdrowotne akinezji
Brak aktywności fizycznej prowadzi do wielu negatywnych konsekwencji zdrowotnych. Oto kilka z nich:
1. Otyłość: Niewystarczająca ilość ruchu sprzyja nadmiernemu przybieraniu na wadze, co może prowadzić do otyłości.
2. Choroby sercowo-naczyniowe: Siedzący tryb życia zwiększa ryzyko wystąpienia chorób serca i naczyń krwionośnych, takich jak miażdżyca czy zawał serca.
3. Zaburzenia metaboliczne: Brak ruchu może powodować insulinooporność oraz zwiększać ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2.
4. Zaburzenia układu kostnego: Akinezja sprzyja osłabieniu kości i stawów, co może prowadzić do osteoporozy lub artrozy.
5. Problemy psychiczne: Niewystarczająca aktywność fizyczna związana jest z większym ryzykiem wystąpienia depresji, lęków czy zaburzeń snu.

Jak walczyć z akinezją?
1. Regularna aktywność fizyczna: Kluczem do walki z akinezją jest wykonywanie regularnych ćwiczeń. Zaleca się minimum 30 minut umiarkowanej aktywności fizycznej dziennie, 5 dni w tygodniu.
2. Wybierz odpowiednią formę ruchu: Wybierz taką formę aktywności, która dostarczy Ci radości i będzie dostosowana do Twoich możliwości oraz potrzeb.
3. Aktywny tryb życia: Staraj się wprowadzać aktywność fizyczną w codzienne życie - spaceruj, korzystaj z roweru czy schodów zamiast windy. Wprowadzenie małych zmian może przynieść duże korzyści.
4. Przerwy w pracy: Jeśli pracujesz w pozycji siedzącej, staraj się robić regularne przerwy, w trakcie których możesz się poruszać, rozciągnąć czy choćby wykonać kilka prostych ćwiczeń.
5. Ćwiczenia siłowe i rozciągające: Włącz do swojego planu treningowego ćwiczenia siłowe oraz rozciągające, aby wzmacniać mięśnie, stawy i układ kostny.
6. Motywacja i wsparcie: Dołącz do grupy treningowej, znajdź sobie partnera do ćwiczeń lub korzystaj z aplikacji motywacyjnych na smartphona (jeśli nie możesz się z nim rozstać), które pomogą Ci utrzymać regularność i zapał do ruchu.
7. Konsultacje ze specjalistami: Jeśli masz problemy ze zdrowiem lub nie wiesz, jak bezpiecznie zacząć uprawiać sport, skonsultuj się z lekarzem, fizjoterapeutą lub trenerem personalnym.

sport-pompkijpg

Podsumowanie
Akinezja, czyli brak aktywności fizycznej, może prowadzić do wielu negatywnych konsekwencji zdrowotnych. Aby uniknąć jej wpływu na nasze życie, warto wprowadzić regularną aktywność fizyczną, wybierać formy ruchu dostosowane do naszych możliwości oraz wprowadzać aktywność w codzienne życie. W ten sposób możemy poprawić swoje zdrowie, samopoczucie oraz uniknąć wielu chorób związanych z brakiem ruchu. Pamiętajmy, że kluczem do sukcesu jest konsekwencja i systematyczność - warto zatem zacząć już dziś i cieszyć się lepszym zdrowiem oraz samopoczuciem.
W kontekście walki z akinezją oraz dbania o swoje zdrowie, chcielibyśmy zachęcić Ciebie, Drogi Czytelniku, do spróbowania nordic walkingu. Ta doskonała forma aktywności fizycznej dostarcza korzyści dla ciała i umysłu, a jednocześnie jest łatwo dostępna dla osób w różnym wieku i kondycji fizycznej. Zapraszamy Cię na nasze lekcje nordic walkingu, gdzie pod okiem doświadczonego instruktora odkryjesz tę wyjątkową metodę treningu. Nie czekaj i dołącz do nas, by wspólnie z nami podjąć wyzwanie zdrowego stylu życia i aktywnie przeciwdziałać degradacji organizmu! Dowiedz się więcej.

start_drogajpg