N a s z a    h i s t o r i a

Początki 

Odkryj fascynujące korzenie refleksologii, sięgające egzotycznych zakątków Afryki Południowej! W sercu RPA - w Johannesburgu, w 1983 roku narodziła się The International School of Reflexology and Meridian Therapy, założona przez Dunkę, Inge Dougans. Właśnie tam rozpoczęła ona swoją niezwykłą przygodę z refleksologią.

W kwietniu 1981 roku w Kopenhadze Inge zdobyła dyplom refleksologa, po tym jak sama doświadczyła "cudownego uzdrowienia" z niepłodności dzięki tej metodzie. Porywającą historię Inge można śledzić dalej w RPA, gdzie otworzyła własną, ekskluzywną klinikę refleksoterapii stóp. To właśnie tam, w 1983 roku, Inge zaczęła prowadzić innowacyjne kursy refleksologii, które zrewolucjonizowały podejście do zdrowia.

Dzięki Indze Dougans, pierwsza na świecie szkoła refleksologii uwzględniająca starożytną chińską teorię meridianów, zyskała uznanie i zainteresowanie na całym globie.

Rozwój

Szkoła błyskawicznie zdobyła prestiżową międzynarodową renomę, specjalizując się w unikalnych kursach refleksologii stóp opartych na filozofii medycyny chińskiej. Posiada liczne placówki na całym świecie, w tym również w Polsce. Jej wykładowcy to doświadczeni terapeuci oferujących kursy na najwyższym, międzynarodowym poziomie.

Szkoła w RPA cieszy się uznaniem władz i instytucji, posiadając akredytacje ministerstw zdrowia i edukacji oraz South African Quality Authority (SAQA).

Pierwszym Polakiem, który zdobył tytuł refleksologa w Akademii w Johannesburgu (maj 2000 r.), jest fizjoterapeuta Dariusz Ruder. Refleksolog z pasją, założyciel polskiego oddziału Akademii w Warszawie (2002 r.). Dariusz kontynuuje swoją misję, prowadząc Europejską Akademię Refleksologii (EAR) - czołową szkołę wśród międzynarodowych ośrodków "Akademii-matki".

Inge Dougans w Polsce

Inge Dougans, uznana specjalistka w dziedzinie refleksologii, dziewięciokrotnie gościła w Polsce na zaproszenie naszej Akademii.

Przybyła do nas po raz pierwszy w 2000 roku, aby wspomóc otwarcie szkoły w Warszawie.

W 2003 roku, na Międzynarodowych Targach Sprzętu Rehabilitacyjnego w Łodzi, prezentowała rewolucyjny System Refleksoterapeutyczny „Vacuflex”, a także prowadziła wykłady dla polskich refleksologów w stolicy.

W 2006 roku odwiedziła Warszawę w związku z wydaniem swojej najnowszej książki w języku polskim pt. „Refleksologia – 5 elementów i 12 meridianów” oraz konferencji w Polskiej Agencji Prasowej PAP.

W październiku 2008 roku, w nowej siedzibie Akademii Refleksologii, zorganizowała szkolenie doszkalające dla praktykujących refleksologów pt. „Zastosowanie wiedzy o meridianach i 5 elementach w praktyce refleksologicznej”.

W 2011 roku Inge poprowadziła dwa seminaria dotyczące niepłodności i systemu Vacuflex.

Rok później, w lutym 2012 roku, z okazji 10-lecia istnienia oddziału szkoły w Polsce, odbył się I Ogólnopolski Kongres Refleksologiczny, podczas którego wygłosiła wykład na temat „Nowotwory u kobiet – rak piersi, jajnika i macicy i ich związek z meridianami”.

W 2014 roku, Inge dzieliła się swoją wiedzą na temat „Wpływ faz księżyca na organizm ludzki” oraz rozpoczęła cykl warsztatów „W centrum uwagi”, z pierwszymi warsztatami skupionymi na układzie oddechowym.

W 2015 roku Dougans ponownie zawitała do Polski, aby poprowadzić kolejne warsztaty z cyklu „W centrum uwagi”, tym razem poświęcone chorobom jelita grubego.

W 2019 roku pandemia COVID-19 pokrzyżowała plany szkoleniowe Dougans w naszym kraju. Mimo to, polska społeczność refleksologów z niecierpliwością oczekuje na kolejną wizytę tej wyjątkowej mistrzyni refleksologii. Mamy nadzieję, że wkrótce znów zawita do naszej Akademii, dzieląc się swoją niezwykle cenną i unikatową wiedzą oraz doświadczeniem na arenie międzynarodowej.