N a s z a    h i s t o r i a

Początki 

Korzenie naszego istnienia pochodzą z Afryki Południowej...
W Johannesburgu (RPA) w roku 1983 powstała The International School of Reflexology and Meridian Therapy, założona przez Dunkę, Inge Dougans. Jej kariera zawodowa w dziedzinie refleksologii rozpoczęła się w kwietniu 1981 r. w Kopenhadze, gdy uzyskała dyplom refleksologa, po tym jak metoda wyleczyła ją z niepłodności. Wtedy Dougans wyemigrowała do RPA, gdzie otworzyła prywatną klinikę refleksoterapii stóp. W roku 1983 rozpoczęła prowadzenie zawodowych kursów refleksologii, co dało podwaliny do powstania pierwszej na świecie szkoły refleksologii uwzględniającej chińską teorię meridianów.

Rozwój

Szkoła szybko zdobyła sobie wysoką międzynarodową reputację specjalizując się w kursach refleksologii stóp, wykorzystujących filozofię medycyny chińskiej. Placówka posiada swoje filie na świecie, w tym także w Polsce. Jej wykładowcy są wysoko kwalifikowanymi i doświadczonymi terapeutami, prowadząc profesjonalne kursy o standardzie międzynarodowym. Szkoła w RPA ma akredytacje ministerstw zdrowia i edukacji, The South African Reflexology Society i honorowana jest przez The South African Quality Authority (SAQA).
Pierwszym Polakiem, który zdobył tytuł refleksologa w Akademii w Johannesburgu (2000 r.) jest Dariusz Ruder, mgr rehabilitacji. Założył on Polski oddział Akademii w 2002 r. w Warszawie i prowadzi go do dziś, obecnie pod nazwą Europejska Akademia Refleksologii. EAR należy do czołówki spośród wszystkich międzynarodowych ośrodków "Akademii-matki".

Inge Dougans w Polsce

Inge Dougans dziewięciokrotnie gościła w Polsce na zaproszenie naszej Akademii.

Pierwszy raz w roku 2000 wspomagając otwarcie naszej szkoły w Warszawie. Następnie w 2003 roku prezentowała System Refleksoterapeutyczny „Vacuflex” na Międzynarodowych Targach Sprzętu Rehabilitacyjnego w Łodzi oraz prowadziła wtedy wykłady dla polskich refleksologów w Warszawie. Trzy lata później (2006) przybyła do Warszawy w związku z wydaniem w języku polskim swojej najnowszej książki pt. „Refleksologia – 5 elementów i 12 meridianów” i jej konferencji w Polskiej Agencji Prasowej PAP. W październiku 2008 roku w nowej siedzibie Akademii Refleksologii w Warszawie odbyło się jej szkolenie doszkalające dla praktykujących refleksologów pt.  „Zastosowanie wiedzy o meridianach i 5 elementach w praktyce refleksologicznej”. W 2011 roku Inge poprowadziła dwa seminaria na temat niepłodności i systemu Vacuflex. W lutym 2012 roku z okazji 10-lecia istnienia oddziału IARAMT w Polsce odbył się I Ogólnopolski Kongres Refleksologiczny, podczas którego Inge Dougans poprowadziła wykład na temat: „Nowotwory u kobiet – rak piersi, jajnika i macicy i ich związek z meridianami”. W 2014 roku w Warszawie, terapeutka podzieliła się swoją wiedzą na temat „Wpływu faz księżyca na organizm ludzki”. W tym samym roku przybyła do Polski, aby rozpocząć cykl warsztatów „W centrum uwagi”. Pierwsze warsztaty dotyczyły układu oddechowego. W 2015 roku Dougans przybyła kolejny raz do Polski, aby poprowadzić kolejne warsztaty z tego cyklu, tym razem ich tematyką było „W centrum uwagi – jelito grube”.

W roku 2019 pandemia C-19 pokrzyżowała plany szkoleniowe Dougans w Polsce. Jednak z uwagi na bardzo wartościowe wszystkie dotychczasowe szkolenia prowadzone przez nią w kraju, nasza społeczność refleksologów czeka już na kolejną wizytę „mistrzyni refleksologii”. Mamy nadzieję, że wkrótce znowu zagości ona w murach Akademii, przekazując nam swoją niezwykle cenną i unikatową w skali światowej wiedzę oraz doświadczenie.