KIEDY REFLEKSOLOGIA STAJE SIĘ ZAGROŻENIEM...

Refleksologia, czyli praktyka masowania stóp, dłoni, twarzy i uszu w celu stymulacji układu nerwowego i poprawy ogólnego zdrowia, zyskuje coraz większą popularność na całym świecie. Wiele osób twierdzi, że refleksologia przynosi im ulgę w bólu, redukuje stres, a także wpływa korzystnie na zdrowie narządów wewnętrznych. Jednak wraz z rosnącą popularnością tej terapii, pojawiają się także osoby, które próbują wykorzystać niewiedzę i zainteresowanie ludzi refleksologią, oferując usługi bez odpowiedniego przygotowania zawodowego. To właśnie te osoby, pseudorefleksolodzy, stwarzają zagrożenie dla zdrowia swoich klientów. W niniejszym artykule postaramy się przedstawić sytuacje, w których refleksologia może stać się zagrożeniem oraz wskażemy jak rozpoznać pseudorefleksologa.

Brak odpowiedniego wykształcenia i certyfikacji

Pierwszym czynnikiem, który może wpłynąć na jakość terapii refleksologicznej, jest brak odpowiedniego wykształcenia i certyfikacji terapeuty. Pseudorefleksolodzy często nie mają odpowiedniego przygotowania szkoleniowego, co może prowadzić do nieumiejętnego wykonywania zabiegów, a w efekcie - do powikłań i negatywnego wpływu na zdrowie pacjentów. Aby uniknąć tego ryzyka, warto sprawdzić, czy dany terapeuta posiada odpowiednie certyfikaty oraz czy jest członkiem uznanych organizacji zawodowych (polecamy grupę na Facebooku "Refleksolodzy EAR").

Niewłaściwa diagnostyka i fałszywe obietnice
Pseudorefleksolodzy mogą próbować przekonać klientów, że refleksologia jest panaceum na wszystkie ich dolegliwości, oferując nierealistyczne obietnice. W rzeczywistości, refleksologia może być pomocna w wielu przypadkach, ale nie jest lekiem na wszystko. Dlatego ważne jest, aby klienci byli świadomi ograniczeń tej terapii oraz żeby zasięgali porady wykwalifikowanych terapeutów, którzy potrafią prawidłowo ocenić stan zdrowia pacjenta i zaproponować odpowiedni plan leczenia.

Wykonywanie zabiegów w sytuacjach przeciwwskazań
Refleksologia, jak każda inna terapia, ma swoje przeciwwskazania. Pseudorefleksolodzy mogą nie zwracać uwagi na istniejące przeciwwskazania, co może prowadzić do powikłań i negatywnych skutków dla zdrowia pacjenta. Należy pamiętać, że istnieją sytuacje, w których refleksologia jest niewskazana, takie jak na przykład: ciąża w pierwszym trymestrze, ciąża zagrożona, zakrzepica fazie ostrej, stopa cukrzycowa, ostre infekcje, stan po przeszczepie narządów. Dlatego przed przystąpieniem do terapii warto skonsultować się z lekarzem oraz sprawdzić, czy terapeuta zadaje pytania dotyczące stanu zdrowia i uwzględnia ewentualne przeciwwskazania.
Poniżej przedstawiamy dwa drastyczne przypadki (spośród wielu innych), które pokazują, jak dalece nieodpowiedzialne działania pseudorefleksoterapeutów mogą wpłynąć na życie ich klientów. Przyjrzymy się także, jak środowisko profesjonalnych refleksologów walczy z tym niebezpiecznym zjawiskiem, broniąc swojej dziedziny wiedzy przed niekompetencją i szkodliwą działalnością reflekso-szarlatanów.

Kobieta w ciąży wysokiego ryzyka wymasowana przez nieodpowiedzialną refleksolożkę.
Każda kobieta w ciąży powinna być traktowana z najwyższą ostrożnością, zwłaszcza gdy jest to ciąża wysokiego ryzyka. Kilka lat temu dotarła do nas informacja o kobiecie będącej w takiej właśnie ciąży, która została poddana terapii refleksologicznej przez niekompetentną refleksolożkę. Terapeutka nie tylko nie przeprowadziła wywiadu chorobowego z pacjentką, ale także nie miała pojęcia o przeciwwskazaniach w przypadku ciąży zagrożonej. W efekcie, kobieta po drugim masażu doznała poronienia – tragedii, do której nie doszłoby , gdyby refleksolożka miała odpowiednią wiedzę i kompetencje.

Pacjent po przeszczepie nerki narażony na powikłania przez pseudorefleksologa.
Kolejnym drastycznym przypadkiem jest 60-letni mężczyzna, który po kilku miesiącach od przeszczepu nerki, skorzystał z usług pseudorefleksologa. "Terapeuta" przeszedł jedynie 2-dniowy kurs refleksologii stóp online, co oczywiście nie dało mu wystarczającej wiedzy, zwłaszcza na temat przeciwwskazań u pacjentów transplantologicznych. Jego klient po kilku masażach zaczął odczuwać znaczne pogorszenie samopoczucia i bolesność w dolnej części pleców. Pacjent zdecydował się przerwać terapię, na szczęście. Stawianie na szali zdrowia i życia człowieka po tak skomplikowanej operacji jest nieodpowiedzialne i nieprofesjonalne.

Brak higieny i odpowiednich warunków pracy (BHP refleksologa)
Ostatnim czynnikiem, który może wpłynąć na negatywne doświadczenia związane z refleksologią, jest brak higieny i odpowiednich warunków w miejscu, gdzie odbywają się zabiegi. Pseudorefleksolodzy mogą nie dbać o czystość pomieszczeń i własną higienę, co zwiększa ryzyko infekcji i innych powikłań. Dlatego przed rozpoczęciem terapii warto upewnić się, że miejsce, w którym odbywa się masaż, jest czyste i spełnia podstawowe wymogi higieniczne.

Stanowcze NIE! dla pseudo-szkółek i pseudo-nauczycieli refleksologii
Certyfikowani refleksolodzy zdecydowanie potępiają praktyki, które narażają pacjentów na poważne konsekwencje zdrowotne. Wiedza i umiejętności niezbędne do wykonywania zawodu refleksologa zdobywane są na wielomiesięcznych kursach zawodowych, prowadzonych przez doświadczonych nauczycieli, często fizjoterapeutów. Tylko takie szkolenia, prowadzone przez placówki szkoleniowe zarejestrowane w odpowiednich władzach oświatowych, mogą zapewnić wysoką jakość usług.
Społeczność profesjonalnych-certyfikowanych refleksologów walczy z pseudorefleksologami, domagając się odpowiednich kwalifikacji i wykształcenia od osób, które chcą zajmować się nauczaniem tej terapii i kształceniem nowych kadr refleksologów. Apelujemy o konieczność odpowiedzialności nauczycieli refleksologii, którzy mają wpływ na kształtowanie przyszłych terapeutów. Pamiętajmy, że w refleksoterapii, podobnie jak w medycynie, obowiązuje zasada "primum non nocere" – przede wszystkim nie szkodzić!

Podsumowanie
Niebezpieczne praktyki pseudorefleksologów powinny być zdecydowanie piętnowane i zwalczane przez środowisko profesjonalnych terapeutów. Odpowiednie kwalifikacje, wiedza i przestrzeganie zasad etyki zawodowej są kluczem do bezpieczeństwa pacjentów i skuteczności terapii refleksologicznej. Dlatego przed skorzystaniem z usług refleksologa warto dokładnie sprawdzić jego kwalifikacje (ukończone szkolenia), rekomendacje (opinie pacjentów) oraz doświadczenie – zdrowie i życie pacjentów są na to zbyt cenne.

Post scriptum
Z pełną odpowiedzialnością możemy polecić usługi naszych Absolwentów Europejskiej Akademii Refleksologii - to gwarancja skuteczności terapeutycznej i odpowiedzialności zawodowej.