WYWIAD Z INGE DOUGANS

Wywiad Dariusza Ruder z Inge Dougans, światowej sławy refleksoterapeutką, twórczynią refleksologii meridianowej, autorką bestsellera "Refleksologia - nowe podejście: 5 elementów i 12 meridianów".

DR: Hello Inge. Thank you for being with us today to talk to me and the Polish community of reflexologists. Today we have an opportunity to listen to the author of modern world reflexology.

ID: Witam Ciebie, Dariusz oraz wszystkich zainteresowanych tematem refleksologii, który jest nierozerwalną częścią mojego życia od kilkudziesięciu już lat.

DR: So, let's start with the first question. Apparently reflexology comes from Traditional Chinese Medicine. Is it true?

ID: Jak do tej pory, większość autorów refleksologii pracuje na zasadzie ścieżek energii opisanych przez doktora Fitzgeralda na początku XX w. Ścieżki te dzielą ciało na 10 prostych stref od poszczególnych palców stóp do odpowiednich palców rąk, tworząc istotne połączenie między receptorami a organami.

Fitzgerald dowiódł energetycznego połączenia między stopami i dłońmi a resztą ciała i bez jego pionierskich prac refleksologia nie byłaby tym, czym jest dziś. Jednakże w czasach, gdy doktor prowadził swoje badania, na Zachodzie nie znano wschodniego konceptu meridianów, więc żadne powiązanie z meridianami nie zostało wówczas dowiedzione.

Ja jednak jestem przekonana, że kanały energii łączące stopy i dłonie z innymi organami i częściami ciała to meridiany opisane w chińskiej medycynie.

Bez wątpienia, Chińczycy byli świadomi znaczenia stóp w leczeniu chorób. W 1017 r. Dr Wang Wei był w posiadaniu ludzkiej figury odlanej z brązu, na której zaznaczone były ważne punkty akupunktury. Praktycy wykorzystali tę wiedzę poprzez umieszczanie igieł w odpowiednich punktach ciała i stosowaniu głębokiego nacisku na podeszwy oraz wewnętrzne i zewnętrzne krawędzie stóp. Potem koncentrowali nacisk na dużym palcu stopy. Powodem, dla którego używali stóp wraz z igłami do akupunktury, było wzmocnienie przepływu dodatkowej energii przez ciało. Dr Wei twierdził, że stopy są najbardziej wrażliwe ze wszystkich części ciała i zawierają duże obszary energetyczne.

DR: And what is reflexology today?

ID: Zrozumienie struktury stóp w stosunku do reszty ciała jest pierwszym i najważniejszym krokiem do zrozumienia refleksologii. De facto, jest to bardzo proste, jako że stopy są mikrokosmosem lub miniaturową mapą całego ciała i wszystkie organy znajdują swoje odzwierciedlenie na stopach, w analogicznej ich lokalizacji jak w ciele. Receptory te znajdują się w na podeszwowych i grzbietowych częściach stóp oraz wzdłuż ich przyśrodkowych i bocznych krawędzi, zaś ich pozycje odzwierciedlają analogiczny układ anatomiczny.

Koncepcja kanałów energetycznych łączących receptory stóp, dłoni lub twarzy z organami i ciałem jest nadal najważniejszym punktem w praktykach refleksologicznych – dokładnie tak jak w akupunkturze i TMC.

Obie praktyki oparte są na twierdzeniu, że choroby spowodowane są blokadami w kanałach energetycznych. Punkty akupunktury rozmieszone na całym ciele, są zazwyczaj stymulowane lub uspokajane przy pomocy igieł. Refleksologia skupia się głównie na stopach, można jednak pracować też na dłoniach, uszach lub innych częściach ciała – stymulując obszary refleksologiczne odpowiednimi technikami nacisku manualnego, jak również znajdujące się tam meridiany.

DR: Today, we know head reflexology, face reflexology, hands, feet... And the last one is preferred by you - Why?

ID: Sześć głównych meridianów – te, które łączą się z najważniejszymi organami – jest reprezentowanych na stopach, głównie na palcach. Stymulacja stóp pomaga usunąć zatory w meridianach. Teoria meridianów zakłada, że zaburzenia w meridianie prowadzą do zaburzeń w kanale i tworzą dysharmonię meridianu lub (jeśli zaburzenia są bardzo duże) dysharmonię w organie połączonym z danym meridianem.

Wiele lat temu zauważyłam, że palce stóp są o wiele bardziej wrażliwe na bodźce niż receptory podeszwowej części stóp. Ponadto rozpoczęłam badania nad znalezieniem odpowiedzi na pytanie - dlaczego, gdy palce stóp były zdeformowane, to organy połączone z ich receptorami nie przejawiały żadnych problemów medycznych. Dzisiaj twierdzimy, że te deformacje palców to ostrzeżenia przed chorobą lub osłabieniem w meridianach. Jako przykład: długi drugi palec często wskazuje na osłabienie meridianu żołądka. Jeśli przyjrzymy się kanałowi: pacjent może cierpieć na dolegliwości zatok, trądzik, problemy gardła, takie jak zapalenie migdałków lub krtani. Meridian biegnie dalej przez sutki, przeponę, mogąc być przyczyną przepukliny rozworu przełykowego, problemów układu trawiennego, a także nadnerczy i nerek, policystycznych jajników, a także innych problemów z jajnikami oraz bólów pachwin. W nogach można zauważyć typowe bóle kolan i goleni, ponadto drugi i trzeci palec stopy może mieć problemy z paznokciami, odciskami a także może być młotkowaty. Poprzez stymulację drugiego i trzeciego palca technikami głębokiego nacisku pomagamy odblokować wiele z powyższych zastojów. Ponadto, receptor żołądka może stać się bardziej wrażliwy niż można by sądzić, czego powód wyjaśniliśmy wyżej.

Obserwując meridiany i ich ścieżki – staje się dla nas łatwiejsze i bardziej logiczne tworzenie profilu zdrowia pacjenta. Obserwując pacjenta, który cierpi na bóle barku – ważne jest zwrócenie uwagi, na fakt, że różne meridiany i ich organy mogą być tu zaangażowane, stając się bezpośrednią przyczyną – na przykład: znajdziemy w tej okolicy ciała meridiany jelita cienkiego, pęcherzyka żółciowego oraz pęcherza moczowego. Związane z nimi receptory i meridiany mogą być dużo bardziej wrażliwe na stymulację niż receptor samego barku – w ten sposób praca staje się bardziej kompleksowa (holistyczna), a nie objawowa.

DR: Is Meridianology contained in reflexology or reflexology contained in meridianology?
Can you explain this?

ID: Tak jak rękawiczka i ręka, meridiany i refleksologia pasują do siebie jak ulał. Jednakże, w historii różnych zabiegów – „rękawiczka” może zostać zapomniana. W trakcie stymulacji receptorów, które odpowiadają organom - potrzebny jest system kanałów energii do przesyłania sygnałów pozwalających na zainicjowanie odpowiednich przemian. Lub odwrotnie – gdy ktoś znalazł problem z organem lub częścią ciała – potrzebuje on struktury, np. meridianów jako systemu ostrzegania, że energia danego organu jest niestabilna i potrzeba stymulacji, aby odzyskać zdrowie i równowagę.

DR: Why are you keen on reflexology?

ID: Jest prosta, lecz potężna. Nie jest trudna i może być wykonana wszędzie, o każdej porze. Ale przede wszystkim – niesamowite jest to, jak ciało komunikuje się poprzez receptory stóp i meridiany językiem, dzięki któremu, gdy się przysłuchamy, możemy poznać wiele odpowiedzi i prawd o problemach zdrowotnych.

DR: Your last Polish tutorial was about infertility. How can reflexology treat or help treat this problem?

ID: Refleksologia pomaga ciału leczyć się samoczynnie i jako taka nie leczy chorób samych w sobie, jak na przykład niepłodność. Jednak, to co refleksologia w połączeniu z meridianami może zrobić – to pomóc w odkrywaniu u pacjenta przyczyn chorób.

Wracając do mojego opisu meridianu żołądka i informacji: problemy takie jak zespół policystycznych jajników i trądzik wynikają z blokady meridianu żołądka. Informując pacjenta, że potencjalny problem funkcjonowania żołądka (taki jak zakwaszenie organizmu i zachwianie równowagi alkaicznej) może być związane z problemem niepłodności, co daje pacjentowi oraz terapeucie więcej narzędzi do pracy i zamiast skupiać się tylko na leczeniu jajników - żołądek i jego receptory również stają się częścią procesu leczenia.

Powodem, dla którego zostałam refleksologiem była właśnie moja niepłodność, wyleczona przez refleksologię. Moje niedrożne jajowody oraz endometrioza były związane z blokadą na meridianie trzustki. W owym czasie, mój poziom cukru we krwi był zachwiany przez mój styl życia, jednak medycyna nie połączyła tego z moim stanem. Dzisiaj wiele badań wskazuje na wyraźne połączenie między problemami z insuliną a niepłodnością.

Interesującym jest fakt, że stany takie jak nadciśnienie tętnicze, zachwiany poziom insuliny oraz wysoki poziom cholesterolu, mogą się wiązać z meridianami, które moją wyraźny wpływ na wiele problemów niepłodności w wysoko rozwiniętym społeczeństwie. Refleksologia patrzy na wszystko – nie tylko na symptomy.

DR: Do you think the reflexologist’s job is difficult?

ID: Jeśli chodzi Ci o umiejętności – stymulacja receptorów stóp i meridianów – tak, to może być trudne, ale jak każdy wysiłek fizyczny, w miarę ćwiczenia staje się łatwiejsze. Niektóre stopy są duże, sztywne i napięte, inne są małe, delikatne i łatwe w stymulacji – jednak to wszystko zależy od nastawienia i przebytego przeszkolenia terapeuty. Jednakże pacjenci często przychodzą do refleksologia traktując go jak ostatnią deskę ratunku – więc jesteśmy postawieni w obliczu chronicznych dolegliwości, na które zwykła medycyna nie znalazła odpowiedzi. Mimo to osiągamy dobre i długo trwające rezultaty, opierające się na odpowiedniej stymulacji refleksoterapeutycznej, wykorzystującej niesamowite zdolności organizmu do samoleczenia (samoregulacji). Więc, nawet jeśli praca jest ciężka – nagród jest wiele.

DR: What are the most important features of a good reflexologist?

ID: Obecnie wielu pacjentów poszukuje odpowiedzi oraz zrozumienia, dlaczego i jak zachorowali, jako że nie chcą „żyć na lekach” rujnujących ich zdrowie. Ucząc pacjentów połączeń między bólem/chorobą a meridianami, możemy z większą łatwością przekonać ich do zmiany swojego stylu życia, a także do zastosowania refleksologii w celu usunięcia zaburzeń i eliminacji toksyn z ciała. Refleksolog powinien posiadać wiedzę oraz umiejętność słuchania i analizowania pacjenta, aby móc przekazać mu proste i przekonujące zalecenia, które sprawią, że pacjent sam zacznie brać odpowiedzialność za swoje własne zdrowie – jako że terapeuta jest tylko narzędziem.

DR: Do you think that reflexology is a technique that you must believe in to make it work?

ID: Nie, nie trzeba w nią wierzyć. Pod koniec 1977 roku zdiagnozowano u mnie niedrożne jajowody, które stworzyły poważny problem niepłodności. Zwykła medycyna dawała mi 10% szans na udane leczenie. Moja matka zmusiła mnie do rozpoczęcia leczenia przy pomocy refleksologii. Nie wierzyłam, że to coś pomoże. Moje podejście brzmiało: Jak to możliwe, aby terapeuta osiągnął sukces w leczeniu mojej niepłodności przez masowanie stóp, kiedy mój problem znajduje się w okolicy miednicy? Miałam 10 zabiegów, za które zapłaciła moja mama. Później się okazało, że zaszłam w ciążę po drugiej sesji – wbrew wszelkim medycznym przewidywaniom, z moimi włącznie.

DR: What do you think about reflexology in Poland?

ID: Pod kierownictwem Dariusza Ruder, Europejska Akademia Refleksologii w Warszawie rośnie w siłę, dając refleksologii wielką szansę rozwoju w tym kraju, dowodem czego jest zarejestrowanie jej jako  metody leczniczej, podobnie jak ma to miejsce w RPA, gdzie mieszkam. Zainteresowanie refleksologią jest ogromne, a chęci studentów by oferować innym skuteczne leczenie procentuje, bo rezultaty mówią same za siebie.

DR: My last question is... what is your biggest dream about reflexology?

ID: Marzę i mam nadzieję, że któregoś dnia refleksologia zyska uznanie, na który zasługuje jako profesja lecznicza, że zostanie zrozumiana i będzie wykorzystywana jako skuteczne narzędzie profilaktyki w celu przezwyciężenia wielu „kosztownych” chorób przewlekłych, których leczenie zwykłymi metodami jest długie i drogie, co paraliżuje ekonomię krajów wysoko rozwiniętych. Ponadto mam nadzieję, że główny “nurt” zawodów leczniczych rozpocznie współpracę z refleksologią i innymi niekonwencjonalnymi metodami terapii, które koncentrują się na działaniach prewencyjnych, aby w rezultacie tworzyć zdrowsze społeczeństwo.